Zamislite da čekate prijateljicu na dogovoreno mesto u dogovoreno vreme. I dok čekate, na koju nogu se oslanjate? Koje stopalo je otvoreno u polje? Koja strana đona na cipelama je izlizana?
I dok sedite, koja noga je prekrštena? Koliko lagano podižete ruku iznad glave? Koje rame je spušteno?
Kada probate da uradite čučanj, na koju stranu vam beži opterećenje? Št anam to govori otkriće nam
Ivan Milević, profesor sporta i lični trener i osnivač absolutefitness - a.
- To je prvi indikator da negde postoji neravnoteža snage u telu. Dakle jedna strana karlice, ili jedna noga , može kompenzovati pri pokretu slabiju stranu i preuzimati opterećenje. Isto važi i za pokrete guranja i vučenja - objašnjava naš sagovornik i dodaje:
- Uzroci mogu biti mnogobrojni, međutim dobar pravac pri rešavanju date situacije je ispitivanje opsega pokreta u zglobovima koji su uključeni u dati pokret - kaže Ivan, profesor sporta i lični trener.
pročitajte još
Istezanje, koje su koristi i kako pravilno da se istežemo otkriva Ivan Milević, profesor sporta I lični trener
07.02.2024
Lepota/Moda
Jedan od izazova mnogih ljudi koji bi da skinu višak kilograma jeste kako smršati bez dijete
05.02.2024
Lepota/Moda
U tom kontekstu treba ispitati i neravnotežu u snazi mišića između dve strane koje učestvuju u pokretu.
- Dalje, dobra strategija predstavlja adekvatan set vežbi istezanja (dinamičko, statičko), vežbi aktivacije – naročito regije koja će biti uključena u pokret,ali i okolnih zglobova. Kontrolisan pokret kroz vežbe koje koriste velike grupe mišića (čučanj, iskorak, mrtvo dizanje), izvedene na simetričan način i uz nadzor trenera mogu doprineti da izjednačite dve strane - navodi on.
Savet je da ipak potražite trenera koji će adekvatnim testiranjima utvrdifiti asimetrije u držanju i napraviti plan treninga kojim ćete ojačati slabiju stranu tela.
Ostavite komentar