Ako ne budete spavali, BIĆETE DEBELI. Istraživanje dokazalo – NESPAVANJE GOJI
Nemate dobar i kvalitetan san ? Pripazite se, jer zbog manjka sna rizikujete da imate višak kilograma
16.03.2023
MozaikHormoni regulišu naš ciklus spavanja i budnosti i tu dolazimo do problema
podeli vest:
Za tačno nedelju dana doći će vreme da opet pomerimo - vreme. Tačnije, 26. marta počinje letnje računanje vremena, pa ćemo nepametne uređaje morati da naštelujemo - u 2 časa ujutru trebalo bi ih pomeriti na 3 časa, ako baš morate da budete budni u to doba.
To praktično niko više i ne radi u gluvo doba noći, a verovatno nije ni ranije - već se to radilo unapred, neposredno pred spavanje - ili ujutru (ko ne zaboravi), uz dodatak da su danas to pametni telefoni, kompjuteri i kojekakvi gedžeti preuzeli na sebe, ostaje ono što je bilo problem i ranije - navikavanje na "pomeranje vremena".
Nemate dobar i kvalitetan san ? Pripazite se, jer zbog manjka sna rizikujete da imate višak kilograma
16.03.2023
MozaikIako zvuči prilično uvrnuto i čudno, zaista radi
19.02.2023
MozaikMi ćemo taj dan, u nedelju 26. marta, spavati sat vremena "kraće" (što se odnosi praktično samo na one koji rade pre podne), ali se ispostavilo da je taj sat velika muka širom sveta.
Kako ističu stručnjaci, dovoljan je samo jedan poremećaj u rasporedu spavanja da bi se stvorio "domino efekt pospanosti". Kada promenimo rutinu, posledice mogu da traju duže nego što očekujemo, a razlog tome su hormoni koje naše telo proizvodi.
- Melatonin je hormon koji proizvodi pinealna žlezda u našem mozgu koja reguliše naš ciklus spavanja i budnosti. Luči se kao odgovor na mrak i pomaže nam da se osećamo umorno i spremno za spavanje, a potiskuje ga svetlo. Tako da, kada smo više izloženi dnevnom svetlu, naše telo može da proizvodi manje melatonina - objašnjava doktorka Sju Pikok.
Pomeranje kazaljki (ili pritiskanje dugmića) na letnje računanje vremena, često može da uzrokuje privremeni poremećaj obrasca spavanja dok se naše telo ne navikne na promenu.
- Ovo posebno utiče na one koji su osetljivi na promene kada je njihov ritam spavanja u pitanju. Nekima može da prođe i nekoliko dana dok se nivo melatonina ne prilagodi novom ciklusu svetla i tame - kaže dr Pikok.
Da se naspavate i odmorni počnete novi dan važno je da vam u spavaćoj sobi bude odgovarajuća temperatura
16.02.2023
MozaikEvo zašto bi bela posteljina mogla da vas spreči da dobro spavate
16.01.2023
MozaikDoktorka zato predlaže postupno prilagođavanje rasporeda spavanja odlaskom u krevet i buđenjem od 10 do 15 minuta ranije svaki dan.
- Nemojte da uvodite drastične promene, jer održavanje rutine spavanja reguliše unutrašnji sat i poboljšava kvalitet sna. Ovo pravilo važi i u toku vikenda - zaključuje doktorka Sju Pikok i dodaje da bi bilo korisno da stavite masku za spavanje.
Doktorka je na kraju navela i da ne bi bilo loše da tokom dana budete što više napolju, jer se na taj način smanjuje osećaj umora.
Ako se budite neispavani i umorni, čak i ako ste spavali osam sati, možda jednostavno u pogrešno vreme odlazite u krevet
05.01.2023
VestiDa li će nam spavanje u prijati ili ne zavisi od nekoliko faktora, ali nikada ne treba da ležete punog stomaka
06.01.2023
VestiHrkanje, okretanje, držanje pokrivača na jednoj istrani kreveta mogu da dovedu do problema sa spavanjem, ali i da utiču na vašu vezu
31.12.2022
VestiStare žene govorile su deci koja ne mogu da zaspu da zatvore oči i broje ovce. Izgleda da u tome ima istine
09.12.2022
Mozaik
Ostavite komentar