Nova američka studija kaže: Zbog MANJKA SNA možete da DOBIJETE "PIVSKI" stomak
Ako spavate sedam ili osam sati noću, nemate razloga za brigu
31.03.2023
MozaikEvo šta jedno naučno istraživanje otkriva o čuvarima mreže
podeli vest:
Testovi i analize stručnjaka sa Gradskog univerziteta u Dablinu pokazali da golmani obrađuju podatke na drugačiji način od nas.
Fudbalski golmani potpuno se razlikuju od ostalih igrača svog tima na terenu – moraju da skaču, hvataju loptu i donose odluke mnogo brže od svih ostalih fudbalera. Upravo zbog toga naučnici su rešili da prouče kako oni razmišljaju i otkrili su da golmani svet vide potpuno drugačije od ostalih, piše EurekAlert.
Ako spavate sedam ili osam sati noću, nemate razloga za brigu
31.03.2023
MozaikPrema studiji psihologa Ji Nije, osobi ćete se više svideti ako vam učini uslugu
17.06.2023
Mozaik- Za razliku od svih ostalih fudbalera, golmani moraju da donose hiljade veoma brzih odluka zasnovanih na ograničenim ili nepotpunim senzornim informacijama. To nas je dovelo do toga da pretpostavimo da golmani imaju pojačan kapacitet obrade informacija koje stižu iz različitih čula, a ta hipoteza je potvrđena našim rezultatima – rekao je Majkl Kvin, prvi autor studije i naučnik sa Gradskog univerziteta u Dablinu.
Kvin je i sam bio profesionalni golman, a sin je bivšeg irskog reprezentativca Najala Kvina.
- Iako je mnogim fudbalerima i ljubiteljima fudbala širom sveta poznato da su golmani drugačiji od ostalih, ova studija je prvi put da je dat naučni dokaz za to – rekao je Dejvid Mekgavern, glavni autor studije, takođe sa Gradskog univerziteta u Dablinu.
Foto: Shutterstock
Zahvaljujući sopstvenom profesionalnom iskustvu, Kvin je imao osećaj da golmani doživljvaju svet na jedinstven način, pa je želeo da to testira. Da bi to uradili, on i njegovi saradnici su u sve uključili 60 dobrovoljaca, među kojima su bili profesionalni golmani, profesionalni napadači, kao i kontrolni učesnici koji se ne bave fudbalom. Oni su odlučili da posmatraju razliku u vremenu koje je potrebno signalima različitih čula da se integrišu.
U svakom testiranju, učesnicima su predstavljene jedna ili dve slike na ekranu u vidu bljeska. One su mogle da budu prikazane bez dodatnog signala, uz jedan signal i dva signala. U testovima, jedan bljesak i dva signala najčešće su dovodila do toga da učesnici misle da su se dogodila dva bljeska.
Kažu da je muzika neopevana junakinja mentalnog zdravlja
20.07.2023
VestiPrema istraživanju, jutarnje informativne emisije mogu biti loše za psihičko zdravlje pojedinca zbog količine negativnih vesti
03.06.2023
VestiOva greška ukazuje na to da se spajaju vizuelni i audio stimulansi. Shvatanje greške kod golmana se dešavalo značajno brže nego kod napadača i ljudi koji ne igraju fudbal, što je ukazalo na preciznije procese koji obrađuju vizuelne i audio stimulanse.
Foto: Shutterstock
Testovi su pokazali još jednu razliku. Golmani se nisu mnogo obazirali na interakciju signala, što sugeriše da su imali veću sposobnost da razdvoje signale koje im šalju različita čula.
- Verujemo da ove razlike dolaze od idiosinkratične prirode pozicije golmana, koja stavlja akcenat na njegovu sposobnost da donosi brze odluke, često na osnovu parcijalnih i nepotpunih senzornih informacija – navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Current Biology.
Mnogi mešaju samoću i usamljenost, iako to su dva potpuno različita pojma. Samoća nam svima ponekad treba...
04.06.2023
MozaikIstraživanje je sprovela grupa naučnika u Londonu, a u njemu je učestvovalo dve hiljade ljudi
23.03.2023
MozaikŠef Ministarstva smešnog hoda još pre 50 godina otkrio moćan kardiovaskularni trening
17.01.2023
VestiKada ne radimo ono što nas zanima, ostaje ono što nas ne zanima, ne volimo i što nam je dosadno – i eto problema
10.01.2023
Vesti
Ostavite komentar