Slobodno vreme > Mozaik

SAVETI ZA NEGU KOŽNIH ČIZAMA I JAKNI: Kako da očuvate brušenu kožu tokom hladnijih dana

Iako brušena koža daje sofisticiran i elegantan izgled, njeno održavanje može biti izazovno

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

11/11/2024 > 16:30

podeli vest:

SAVETI ZA NEGU KOŽNIH ČIZAMA I JAKNI: Kako da očuvate brušenu kožu tokom hladnijih dana
Foto: Freepik.com


Hladnije vreme donosi povratak omiljenih komada od brušene kožeod čizama do jakni, torbi i kapa. Iako brušena koža daje sofisticiran i elegantan izgled, njeno održavanje može biti izazovno, posebno kada je u pitanju uklanjanje mrlja i čuvanje materijala u odličnom stanju. Evo korisnih saveta kako da očuvate svoje omiljene kožne predmete tokom zimskih dana.

Foto: Freepik.com

 

1. Priprema brušene kože za hladnu sezonu

Da bi vaša brušena koža trajala duže, važno je pravilno je pripremiti pre početka hladne sezone. Prvi korak je nanošenje zaštitnog spreja za brušenu kožu, koji stvara vodootporni sloj i pomaže u zaštiti od prljavštine i mrlja. Zaštitni sprej birajte pažljivo, i pre nanošenja ga prvo testirajte na manjoj, neupadljivoj površini kako biste bili sigurni da neće promeniti boju kože. Nakon što nanesete sprej, ostavite predmet da se suši nekoliko sati na sobnoj temperaturi.

2. Čišćenje brušene kože: Alati i tehnike

Brušena koža zahteva posebne alate za čišćenje kako bi zadržala svoju karakterističnu teksturu. Najbolji izbor su četkica za brušenu kožu, gumica za mrlje i meka krpa.

Četka za brušenu kožu: Četkica sa mekanim dlačicama omogućava uklanjanje prašine i nečistoća koje se svakodnevno nakupljaju. Preporučuje se nežno četkanje u jednom pravcu kako biste očuvali mekoću i sjaj kože.

Gumica za mrlje: Specijalizovane gumice za brušenu kožu su idealne za uklanjanje manjih mrlja. Lagano trljajte mrlju gumicom dok se ne ukloni, ali pazite da ne pritiskate previše kako ne biste oštetili teksturu.

Meka krpa: Meka krpa je odlična za završno čišćenje i uklanjanje eventualnih tragova posle korišćenja gumice ili četke.

3. Uklanjanje mrlja: Prva pomoć za nezgode na brušenoj koži

Brušena koža je sklona upijanju tečnosti, pa je brzo reagovanje na mrlje ključno. Evo kako da pravilno uklonite različite vrste mrlja:

Mrlje od tečnosti: Ako na kožu dospe voda ili drugi napici, najvažnije je delovati odmah. Pomoću papirnog ubrusa ili meke krpe upijte što više tečnosti bez trljanja. Nakon toga ostavite predmet da se suši prirodno, daleko od izvora toplote, kako biste izbegli promene u teksturi.

Masne mrlje: Na masne mrlje nanesite tanak sloj kukuruznog brašna ili talka i ostavite nekoliko sati. Brašno će upiti masnoću, a nakon toga jednostavno četkom uklonite ostatke praha.

Blato i prašina: Ostavite blato da se u potpunosti osuši, a zatim ga nežno odstranite četkicom. Prašinu je najbolje uklanjati redovno suvom, mekanom krpom ili specijalizovanom četkom.

Foto: Freepik.com

 

4. Održavanje oblika i teksture obuće od brušene kože

Čizme od brušene kože sklone su deformacijama, posebno pri skladištenju. Da biste sačuvali oblik i kvalitet svojih čizama, preporučuje se da ih punite papirom ili koristite specijalne kalupe kada ih ne nosite. Takođe, izbegavajte skladištenje u plastičnim kesama ili kutijama jer koža zahteva cirkulaciju vazduha.

Kalupe za čizme: Ukoliko imate kalupe, umetnite ih u čizme kada ih ne nosite, kako bi se sačuvao oblik i izbeglo prevremeno habanje.

Punjenje papirom: Kao alternativu, jednostavno napunite čizme papirnim ubrusima ili novinama. Papir upija vlagu i pomaže da se koža ne deformiše.

5. Pranje brušene kože: Šta je sigurno, a šta treba izbegavati

Pranje brušene kože je osetljiv proces, jer direktno kvašenje može izazvati oštećenja. Zato brušenu kožu nikada ne potapajte u vodu niti je izlažite agresivnim deterdžentima.

Suvo pranje: U slučaju ozbiljnijih mrlja, koristite suvi prah za čišćenje brušene kože, koji će upiti prljavštinu. Nakon nanošenja praha, ostavite ga nekoliko sati pre nego što ga uklonite četkom.

Vlažna krpa: Ako želite da osvežite izgled čizama ili jakne, koristite blago vlažnu krpu, ali budite izuzetno pažljivi. Blago pređite preko kože, bez trljanja i bez preteranog kvašenja.

Profesionalno čišćenje: Za ozbiljnije fleke ili kada želite da osvežite stariji komad, najbolje je obratiti se profesionalcu koji zna kako da tretira brušenu kožu.

Foto: Pexels.com

 

6. Kako sačuvati boju i elastičnost brušene kože

Brušena koža, kao i svaki prirodni materijal, može s vremenom da promeni boju. Da biste to sprečili, držite je dalje od direktne sunčeve svetlosti i izbegavajte izlaganje visokoj vlažnosti. Takođe, postoje proizvodi za obnavljanje boje brušene kože koji mogu biti korisni.

Krem za obnavljanje boje: Ove kreme su specijalno formulisane za brušenu kožu i nanose se laganim pokretima. Preporučuje se da se krema nanosi četkicom i to na celoj površini kako bi se izbegli tonirani delovi.

Balsam za elastičnost: Postoje balsami koji čuvaju elastičnost kože i štite je od isušivanja. Kvalitetan balsam nanesite u tankom sloju, a zatim ostavite da se potpuno upije pre nošenja.

7. Saveti za dugotrajno skladištenje

Na kraju sezone, kada brušenu kožu pripremate za skladištenje, pazite na nekoliko stvari. Prvo, dobro očistite sve komade kako biste uklonili prljavštinu, a zatim ih spakujte u platnene torbe koje propuštaju vazduh. Izbegavajte skladištenje u vlažnim prostorima, jer vlaga može oštetiti kožu.

Platnene vrećice: Umesto plastičnih kesa, koristite platnene vrećice za skladištenje. Platno omogućava cirkulaciju vazduha i čuva prirodnu teksturu kože.

Daleko od izvora toplote i vlage: Birajte suve, tamne prostore, kao što su ormani ili police. Tako ćete izbeći pojavu plesan i očuvati mekoću kože.

Zaključak

Nega brušene kože zahteva pažnju, ali uz pravilne korake, vaši omiljeni komadi mogu izgledati kao novi dugi niz godina. Pratite ove savete, od redovnog čišćenja i uklanjanja mrlja, do pravilnog skladištenja, i vaša obuća i garderoba od brušene kože preživeće svaku zimu sa stilom.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar