Vesti > Politika

DA LI JE OVO KLJUČ ZA REŠENJE PROBLEMA U SRBIJI? Bošnjak za K1 o gorućim temama u našoj zemlji

Da li je društvo u Srbiji spremno za dijalog, pitali smo sekretara Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

Izvor: K1info

06/02/2025 > 10:41

podeli vest:

DA LI JE OVO KLJUČ ZA REŠENJE PROBLEMA U SRBIJI? Bošnjak za K1 o gorućim temama u našoj zemlji
Foto: Shutterstock


Za otvoren i konstruktivan dijalog o ključnim društvenim pitanjima potrebna je politička zrelost i spremnost na saradnju.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog poručuje da je vlast već načinila korake u tom pravcu, ali da sada čeka odgovor druge strane.

Da li je društvo u Srbiji spremno za takav dijalog? Ko bi trebalo da ga inicira i kakva je uloga Ministarstva? Koliko su mediji pokazali društvenu odgovornost i kakav izazov je pred nama? O ovim temama govorio je državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ivan Bošnjak, u emisiji "Uranak" na našoj televiziji.

- Javili smo se jer smo prepoznali da smo nadležni za društveni dijalog, ali nismo nadležni za rešavanje pitanja rada pravosudnih institucija niti smo ministarstvo koje pokriva sva pitanja. Ti razgovori ne moraju nužno da se vode u zgradama nadležnih institucija, odnosno u objektima koji pripadaju Vladi - rekao je Bošnjak i dodao da u Srbiji vlada kultura otkazivanja – "cancel kultura".

Foto: K1TV

 

- Povratak dijalogu je nužan, jer ćemo u suprotnom doći u situaciju da se čitav društveni život izmesti iz institucija. Može se desiti da određene društvene grupe proglase da zakoni i propisi više ne važe, već da ih zamenjuju pravila koja donose aktivističke grupe - upozorio je.

Govoreći o institucionalnoj proceduri, objasnio je kako se do sada radilo. 

- Zainteresovane strane su dolazile do nas kako bi preko Ministarstva došle do odgovarajućih sagovornika. Trenutno imamo jednu vrstu nevidljive barijere koju treba premostiti. Mi smo sa svoje strane reagovali na određene pojave, bilo da je reč o javnim istupima pojedinaca ili nasilnim događajima. Najvažnije je istaći da nama nije dat zadatak da dopremo do druge strane. Međutim, kada politički najznačajnija ličnost u državi, predsednik Republike, naiđe na odbijanje druge strane, smatramo da je na nama da se ponudimo kao institucija koja može da uspostavi komunikaciju sa nezadovoljnima. Nudimo im mogućnost da sami odaberu sagovornike i mesto razgovora, a mi smo tu da ih podržimo.

Bošnjak je istakao i izazove sa kojima se suočavaju studenti.

- Svedoci smo da će unutar blokada, među onima koji nisu za blokade, rasti pritisak. Čini mi se da ta isključivost neće dovesti do željenih rezultata, jer će izazvati nezadovoljstvo kod studenata koji žele da završavaju svoje obaveze, profesora koji se bave naučnim radom, kao i roditelja koji podržavaju i finansiraju studije svoje dece.

Na pitanje da li je država ispunila sve zahteve, Bošnjak je odgovorio:

- Moj lični stav se u potpunosti poklapa sa onim što su najodgovorniji ljudi u državi rekli. Ostavke gradonačelnika Novog Sada Milovana Đurića i predsednika Vlade Miloša Vučevića su podnete, što znači da su ti zahtevi ispunjeni i da sa te strane nema dileme. Međutim, studenti u blokadi, uz podršku svojih profesora, procenjuju drugačije – tvrde da dokumentacija nije kompletna ili da je problematična, te traže dodatno strukturiranje zahteva. I dalje komuniciramo isključivo putem medija, ali naša želja je da dijalog bude institucionalizovan i da sve nadležne strane sednu za isti sto sa onima koji iznose primedbe na rad institucija  - rekao je i dodaje:

- Kada je reč o zahtevima koji se odnose na pravosudne organe, oni podrazumevaju određene procedure, aktivan rad policije i tužilaštva, ali i vreme potrebno za sprovođenje tih procesa. Bilo bi korisno da pravni stručnjaci ponude jasan odgovor na pitanje koliko takve procedure mogu trajati. Jer, ukoliko se to ne učini, onda bi blokade mogle da potraju i nekoliko godina - rekao je Bošnjak. 

Foto: K1 televizija

 
Studenti će plaćati duplo manju školarinu

- Univerzitetima je data autonomija da sami odluče na koji način će utrošiti dodeljena sredstva. Ovo je možda pravi trenutak da se uspostavi aktivna komunikacija između rukovodstava univerziteta, fakulteta i samih studenata, koji su kao jedan od svojih zahteva istakli povećanje sredstava za visoko obrazovanje za 20%. Smatram da je time postignut značajan rezultat i pokazano međusobno razumevanje obe strane. Očekujemo da će ovaj korak izazvati određenu reakciju i, uz celokupan proces komunikacije i pregovora sa sindikatima u prosveti, doprineti smirivanju tenzija u državi, kao i ostvarivanju odgovarajućih rezultata, odnosno povratku studenata u redovan proces studiranja - zaključio je Bošnjak.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar