"Vi mene UZNEMIRAVATE!" Jovana Joksimović prekinula gosta! Evo šta se desilo u emisiji
Televizijskoj zvezdi nije se dopalo izlaganje gosta.
06.09.2024
BalkanBivši general Kastratović smatra da je vraćanje vojnog roka veoma dobra odluka
podeli vest:
Za samo 20 dana biće doneta odluka o ponovnom uvođenju vojnog roka, što će značajno promeniti živote mnogih mladih muškaraca.
Obavezni vojni rok trajaće dva i po meseca, dok će žene imati mogućnost da se dobrovoljno prijave.
Kakva obuka očekuje nove regrute i koje sve uslove država mora da ispuni kako bi kasarne bile spremne za prijem novih vojnika?
O ovim pitanjima u emisiji "Uranak" na televiziji K1 govorio je stručnjak Luka Kastratović, general u penziji i Milan Jolović, pukovnik u penziji.
Televizijskoj zvezdi nije se dopalo izlaganje gosta.
06.09.2024
BalkanPredsednik je rekao i da će se odrediti novčana naknada za vreme koje vojnici provedu u kasarnama Vojske Srbije
05.09.2024
PolitikaBivši general Kastratović smatra da je vraćanje vojnog roka veoma dobra odluka:
- Polemika traje poslednjih osam godina. U vreme ministra Vulina, politika je tražila da se vojni rok odmrzne i pokrene inicijativa. U sistemu odbrane imamo dva podsistema – vojnu i civilnu odbranu. Služenje vojnog roka i obučenost građana nije samo za ratne, već i za mirovne uslove. Imamo profesionalnu vojsku, oko 37 hiljada pripadnika ukupno, ali tu spadaju i vojne ustanove, kao što je VMA, pa oko 13 hiljada vojnika čine borbeni sastav. To nije dovoljno za ratne uslove. Ne planiramo nikoga da napadnemo, ali moramo biti spremni na izazove, pretnje sa KiM-a, iz Hrvatske, ili u slučaju širenja rata - rekao je Kastratović.
Na pitanje voditeljke Jovane Joksimović da li se vojska vraća zbog mogućnosti rata, general je odgovorio: „Ne, vojni rok se vraća jer imamo opremu i PVO sisteme, ali neko mora da ih koristi i vežba na njima, ne da bi ratovao, već da bismo sprečili napad na nas."
Objašnjavajući zašto u našoj zemlji nije veliko interesovanje za profesionalno služenje vojnog roka, Kastratović je istakao:
- Profesionalnu vojsku imaju samo velike sile sa jakom ekonomijom, poput Nemačke, Italije, Engleske, i Francuske, koje mogu da priušte visoke plate vojnicima.
Foto: K1 televizija
Milan Jolović je pojasnio trajanje vojnog roka:
- Nijedna država ne dobija rat samo sa redovnim i aktivnim sastavom, već rat dobija narod, odnosno rezervni sastav. Mi živimo na Balkanu, gde se svakih 30 do 40 godina vodi rat, bez obzira na našu neutralnost. Ona nam ne garantuje da nećemo biti uvučeni u sukob. Nismo želeli ni rat devedesetih, ali stvaranje unipolarnog poretka donelo je ratove u Iraku, Jugoslaviji i Čečeniji. Sada smo svedoci novog poretka i rata u Ukrajini. Gde će se taj rat širiti, ne znamo, ali moramo imati snažne odbrambene snage. 75 dana vojnog roka nije dovoljno da se vojnik potpuno obuči, ali je dovoljno za osnovno znanje koje će nadograđivati kroz rezervni sastav."
Jolović je zatim govorio o primeru Švajcarske, neutralne, ali visoko militarizovane zemlje, gde obuka traje 21 nedelju:
- Švajcarski rezervisti do 30. godine drže oružje u svojim kućama, a posle tog perioda država im može dozvoliti da otkupe oružje ili ga vrate. Oni su jedna od najnaoružanijih nacija u Evropi.
Foto: K1 televizija
Što se tiče obuke, Jolović je objasnio da individualna obuka vojnika uključuje vatrenu obuku, rukovanje naoružanjem, fizičku pripremu i pružanje prve pomoći.
- Nakon 15 dana individualne obuke, ona se nastavlja kroz kolektivni rad u odeljenjima, vodovima i četama. Obuka bi se intenzivirala u redovnom sastavu, s ciljem stvaranja jakih kolektiva. Posle osnovne obuke, svake godine bi se sprovodile dodatne vežbe sa regrutima u njihovim ratnim jedinicama - objašnjava Jolović i dodaje da Srbija ima infrastrukturu, ali da je potrebno poboljšati uslove:
- Imamo infrastrukturu za obuku svih regruta, ali će biti potrebno dodatno ulaganje u poboljšanje uslova smeštaja, boravka i ishrane. Vlada RS će morati da izdvoji sredstva za te namene - rekao je Jolović i objasnio koliko pripadnika redovnog sastava treba da ima Srbija:
- Petnaest posto bi trebalo po broju stanovnika - zaključio je Jolović.
Foto: K1 televizija
Bivši general u penziji Kastratovićem objašnjava da li je dovoljno godinu dana da se kasarne adekvatno opreme.
- Godinu dana za osnovne uslove je dovoljno. Neke kasarne u Srbiju su već dobro opremljene - kaže general u penziji i otkriva za koga se uvodi obavezni vojni rok:
- Za muškarce od 18. do mislim 27. godina. Dva i po meseca omogućava da više ciklusa ljudi prođe obuku. Tako da godišnje može da prođše tri do četiri generacije. U tom slučaju ćemo imati obučeno stanovništvo i to nam daje psihološku snagu, da možemo da se suprotstavimo nekome - zaključio je bivši general, Kastratovićem.
BONUS VIDEO:
Kamen temeljac položiće se u kasarni "Vasa Čarapić" u Beogradu
24.08.2024
SrbijaUkrajinska vojska takođe tvrdi da je uništila ruski borbeni avion iznad Kurska
14.08.2024
SvetDejan Ilić kaže da čist litijum nije opasan, ali ne sme da dođe u dodir sa vodom
05.09.2024
SrbijaIshrana ipak utiče na mentalno zdravlje
04.09.2024
SrbijaReditelj je izazvao bes javnosti na Kanskom festivalu kada je na konferenciji za novinare povodom filma "Melanholija" rekao da je nacista
12.02.2025
SudbineDragoljub Vojnov ostaće upamćen po brojnim ostvarenjima koje i danas ne gube na popularnosti
12.02.2025
SudbineĐorđe Firić se prvi put oglasio nakon jedne od najvećih tragedija koja se desila u našoj zemlji
12.02.2025
SudbinePevačica je kratko vreme vodila borbu sa kancerom krajnika, koji je letos i operisala, ali joj se iznenada stanje pogoršalo
12.02.2025
SudbineDres prvog tima Crvena zvezde je nosio od 9. maja 1964. pa do 27. jula 1971. godine
11.02.2025
SudbineBogoljub Karić izneo je za Institut IFIMES geopolitičku viziju i razmišljanja o budućnosti Srbije. Prenosimo ovaj autorski tekst u celosti
10.02.2025
Kolumna
Ostavite komentar