Zdravlje

ZAŠTO JE SKUPLJE? Stručnjaci dali svoj sud, vredi li davati novac na organske namirnice

Jedan od razloga zbog kojih su organske namirnice biljnog porekla skuplje jeste taj što se nemaju u sebi pesticida

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

30/10/2024 > 09:40

podeli vest:

ZAŠTO JE SKUPLJE? Stručnjaci dali svoj sud, vredi li davati novac na organske namirnice
Foto: Shutterstock


Svi potrčimo da kupimo hranu sa oznakom "organsko" u supermarketima ili na pijaci. Da li je do atraktivne ambalaže, ili lepog izgleda, ne znamo, ali činjenica je jedna, skuplje je.

Pitanje se nameće samo od sebe, visoka cena tih namirnica - da li to znači i da su ove namirnice zaista nutritivno bogatije od ostalog voća, povrća ili mesa? Odgovor na ovo pitanje dali su stručnjaci iz oblasti dijetetike.

Zašto su skuplje organske namirnice

Jedan od razloga zbog kojih su organske namirnice biljnog porekla skuplje jeste taj što se one uzgajaju bez korišćenja hemijsko-sintetičkih pesticida, herbicida i mineralnih đubriva, a znači - zahtevnije su za uzgajanje. Treba im posvetiti više pažnje, štititi ih od štetočina i podsticati na rast korišćenjem isključivo prirodnih resursa.

Foto: Shutterstock

 

Šta je sa životinjama

Isto važi i za organske namirnice životinjskog porekla, poput jaja, mleka i mlečnih proizvoda, mesa i ribe. Životinje koje se gaje za proizvodnju ovih namirnica se ni slučajno ne smeju tretirati hormonima rasta, antibioticima i drugim veterinarskim lekovima, dok hrana koju one jedu ne sme sadržati ni emulgratore i supstance GMO porekla. 

Foto: Shutterstock

 

Da li postoji razlika između organskog i neorganskog

"Kada je reč o količini makronutrijenata, poput belančevina, ugljenih hidrata i masti, razlika između namirnica organskog i neogranskog porekla ne postoji" , navela je Lizi Dejvis, asistent profesora dijetetike na Univerzitetu Alabama u Birmingemu, tokom intervjua za Njujork Tajms.

Međutim, pojedine studije sugerišu da razlike postoje u količinama mikronutrijenata, kao što su vitamini, minerali i pojedini antioksidansi. Da li su te razlike značajne i da li mogu pozitivno uticati na zdravlje, naučnici još uvek nisu ustanovili.

Hajde da zaključimo, vredi li dati silne novce na tu hranu?

Jedno je to što imamo volju da se hranimo zdravije, što je i ispravno, ali ovakva ishrana zaista može koštati mnogo više. Zato doktor Šon Svet preporučuje da makar deo namirnica bude organski, kako bi se smanjio unos štetnih supstanci u organizam. "Fokusirajte se na ono što jedete najviše i neka te namirnice budu organske", rekao je.

Ako i ne možete da kupite organsku hranu,potrudite se da neogransku očistite i operete što je moguće više - povrće i voće perite duže kako biste uklonili tragove hemikalija sa njihove površine, a sa lisnatog povrća uvek uklonite površinsko lišće, koje je najzagađenije. Sa mesa uvek skidajte kožicu - na njoj se često skuplja najviše hemikalija.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar