Slobodno vreme > Mozaik

Sramota vas je jer se previše ZNOJITE? Ne brinite, ovaj problem možete da rešite na prirodan način

Hiperhidroza, medicinsko stanje koja muči ljude koji se znoje četiri ili pet puta više od normalnog se jednostavno leči kod dermatologa

Izvor: K1info

Autor: Anica Ninković

09/06/2024 > 09:31

podeli vest:

Sramota vas je jer se previše ZNOJITE? Ne brinite, ovaj problem možete da rešite na prirodan način
Foto: Unsplash.com


U Srbiji su temperature dostigle i 35 stepeni, a nema te osobe koja se sada ne znoji. Sve je to normalno, ali krugovi od znoja ispod pazuha, slepljena odeća i stalno vlažni dlanovi znaju da budu zaista neprijatni.

Hiperhidroza, medicinsko stanje koja muči ljude koji se znoje četiri ili pet puta više od normalnog se jednostavno leči kod dermatologa, a u međuvremenu tu su trikovi koji će vam pomoći da se manje znojite i mirišete prihvatljivije.

Šta nije u redu?

Sveže izlučeni znoj je bezbojna tečnost bez mirisa, ali u kombinaciji sa bakterijama s površine poprima neprijatni miris. Neki ljudi se pojačano znoje, a da za to i nema posebnih razloga. Osim spoljašnje toplote, fizičkog rada, nervoze ili stresa, na znojenje pa čak i na miris znoja može da utiče više faktora – hrana (ljuto), piće (kafa, alkohol), raspoloženje, pojedini lekovi i hormonalna neravnoteža.

Izbor sapuna

Izaberite dezodorisani sapun ili antibakterijska sredstva za pranje, koji na vašoj koži ostavljaju sastojke koji nastavljaju da ubijaju bakterije čak i kada ste završili s pranjem. Ako sapun ne iritira vašu kožu, koristite ga svakog dana, ili u suprotnom, samo na problematičnim mestima. Ukoliko ništa od ovoga ne pomogne, u apotekama potražite antibakterijska hirurška sredstva za pranje, koja su tako efikasna da se koriste za pranje pacijenata pre operacije.

Foto: Freepik.com

 
Tonik od hamamelisa

Na sličan način, u podpazušne jame utapkajte tonik od hamamelisa, koji možete nabaviti u apoteci, a možete ga poprskati i direktno na kožu onoliko često koliko želite. Ova osvežavajuća tečnost isušuje i ostavlja prijatan miris.

Ulje čajevca, lavande, nane

Ulje australijskog čajavca ima izuzetno antibakterijsko dejstvo, te ga možete stavljati na problematična mesta sve dok ne iritira vašu kožu. Ukoliko vam njegov karakteristični miris ne odgovara, poslužite se sa esencijalnim uljima lavande, bora ili nane. Neke osobe imaju neprijatneu reakciju kože na određena ulja, te pre njihovog nanošenja izvršite test na malom delu podlaktice.

Foto: Pixabay.com

 
Soda bikarbona

Umesto kupovnih pudera upotrebite sodu bikarbonu ili kukuruzno brašno za bilo koji problematičan deo tela. Oba ova praha upijaju vlagu, a soda bikarbona ubija i neželjene bakterije.

 

Čaj od žalfije

I mirisna začinska biljka žalfija se takođe bori protiv bakterija i smanjuje znojenje. Možete kupiti tinkturu žalfije, rastvoreno ulje žalfije u prodavnicama zdrave hrane, ili skuvati malo čaja od žalfije. Zahvaljujući taninu, sličan efekat daje i crni čaj, koji deluje kao prirodni antiperspirant.

Limun

Sve bakterije, uključujući i vrste koje izazivaju neprijatne mirise, preživljavaju sa velikom teškoćom u jako kiselim sredinama, a kako agrumi, kao što je limun menjaju pH vrednost kože, čineći je kiselijom, namažite malo soka od limuna na problematična mesta i ostavite da se osuši.

Zaronite u kupku

Sastojci: 3 kašike usitnjene hrastove kore (čaj), 2 kašike orahovih listova (čaj), kašika majčine dušice.

Priprema: Mešavinu prelijte litrom proključale vode i odmah poklopite. Posle 10 minuta procedite i tečnošću se operite ispod pazuha dva puta dnevno. Takođe je možete dodati u kupku.

 

Ostavite komentar