Slobodno vreme > Zdravlje

Koliko treba da SE ZABRINETE ukoliko MODRICE dobijate "na pogled"

Modrice su oštećenja malih krvnih sudova u površinskim delovima kože, koje su posledica udarca, ili težih povreda...

Autor: K1 info/ miss7zdrava.24sata.hr

05/05/2023 > 15:29

podeli vest:

Koliko treba da SE ZABRINETE ukoliko MODRICE dobijate "na pogled"
Foto: Shutterstock


Modrice najčešće nastaju od udarca, a često ih imaju i osobe koje puno treniraju, pre svega dizači tegova. U nekim slučajevima mogu da upućuju i na neke ozbiljnije zdravstvene probleme.

Najviše zabrinjavaju modrice koje nisu nastale kao posledica neke spoljašnje traume. Takve modrice mogu da ukazuju na probleme s krvi ili budu posledica uzimanja lekova protiv zgrušavanja krvi (antikoagulansa), na šta može upućivati i krvarenje iz nosa ili desni.

Modrice češće nastaju, ako u organizmu nedostaje vitamin C, a izraženije su kod starijih osoba zbog vrlo tanke kože.

Doktorka Tanja Pekez Pavliško rekla je da veličina, smeštaj i oblik modrica ukazuju i na način nastanka povreda, među kojima je zlostavljanje. Objasnila je i kada je potrebno zatražiti lekarsku pomoć:

- Kad postoji samo lokalna manja bol, bez poremećaja pokretljivosti i većeg otoka radi se o običnoj modrici. Dakle, manje modrice se leče kod kuće, povremenim stavljanjem leda na oštećeno mesto tokom jednog do dva dana. Veće modrice zahtevaju hirušku intervenciju, a one najozbiljnije i ostanak u bolnici. Ako su modrice praćene bolom, može se popiti paracetamol ili neki od nesteroidnih antireumatika. U nekim bolestima kao što je to slučaj kod poremećaja zgrušavanja krvi može doći do pojave modrica bez prethodne povrede. Isto tako, kod osoba koje uzimaju sredstva protiv  zgrušavanja krvi češće se javljaju modrice.

Sve boje jedne modrice

Novonastala modrica može da bude crvenkasta, zatim pomodri ili pređe u tamno ljubičastu u roku od nekoliko sati. Posle nekoliko dana modrica postaje žuta ili zelena. Prvih dana posle nastanka uglavnom je i bolna, ali on obično nestaje kako bledi i boja. Budući da koža nije otvorena, ne postoji niti rizik od infekcije. Ako dođe do nastanka modrice na istom mestu više puta, moguće je da ostane trajna žućkasto-smeđa mrlja uzrokovana većom koncentracijom gvožđa u koži.

Kada se obratiti lekaru?

Ako mislite da vam je ispod modrice slomljena kost. Ako uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi i primetite modrice kojima ne znate uzrok. Ako vam modrica otiče i izaziva jaku bol. Ako ne nestane nakon dve nedelje, odnosno ako nakon četiri nedelje potpuno ne izbledi. Ako je bolna, a nalazi se ispod nokta na ruci ili nozi. Ako je modrica nastala iznad oka, možete očekivati da se podliv proširi i ispod oka. Proverite da li možete da pokrenete zenicu u svim pravcima, da li vam je vid kao ranije, ako možete sve navedeno i nemate glavobolju poseta lekaru nije neophodna.

Prirodni recepti protiv modrica

Tonik od arnike - Pola male tegle napunite cvetom arnike i prelijte koncentrovanim alkoholom. Procedite i posle dve nedelje u tinkturu dodajte eterično ulje čempresa i lavande, a može i malo mente. Pre mazanja modrice, uzmite kašičicu ove tinkture, pomešajte u 1 dl vode i stavljajte obloge. Oblog drži desetak minuta (oblog se menja kad se malo osuši i dobije temperaturu tela te kad ga više ne osećate) postupak ponovite tri puta dnevno.

Krema protiv modrica - U bazu za kreme ili u dečju kremu dadajte tinkturu arnike. Na 50 g baze, dodajte otprilike 1 do 2 kašičice ove tinkture, te po 5 kapi eteričnog ulja čempresa, lavande i mente. Sve dobro promešajte. Modricu namažite od dva do pet puta dnevno, odnosno prema potrebi.

Smilje protiv proširenih kapilara - Namočite smilje u maslinovo ili bademovo ulje. Preparat procedite nakon mesec dana i njime mažite popucale kapilare. Ili u 0.5 dl bademovog ulja dodajte 25 kapi eteričnog ulja smilja.

 

Ostavite komentar