Slobodno vreme > Gurmanlook

TURŠIJA KAO IZ BAKINOG PODRUMA: Napravite omiljenu zimnicu, ali po proverenoj recepturi

Naše bake znale su tajne dobre turšije...

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

30/10/2024 > 13:53

podeli vest:

TURŠIJA KAO IZ BAKINOG PODRUMA: Napravite omiljenu zimnicu, ali po proverenoj recepturi
Foto: Shutterstock


Priprema turšije oduvek je bila više od kuvanja – to je bio mali ritual koji okuplja porodicu, sa mirisima koji podsećaju na jesenja okupljanja u dvorištu, kada su tegle punjene pažljivo biranim povrćem.

Naše bake znale su tajne dobre turšije, a svaka kuća imala je neki svoj mali trik. Taj mirisni mezetluci s jeseni čuvali su u podrumima, gde su stajale staklene tegle poređane kao vojska, čekajući da otkriju svoje bogatstvo tokom hladnih zimskih dana...

Foto: Shutterstock

 

Recept za savršenu turšiju

Za turšiju su važni pažljivo birani sastojci, ali i ljubav s kojom se sprema. Evo kako su to radile bake:

Povrće: Krastavčići, paprike, zeleni paradajz, šargarepa, karfiol i ljute papričice.

Preliv: Voda, sirće, so, šećer, biber u zrnu, listovi lovora i nekoliko zrna belog luka.

Priprema:

Operite svo povrće i ostavite da se osuši na kuhinjskoj krpi. U tome je bila prva tajna – povrće mora biti potpuno suvo da bi zadržalo hrskavost.
Redajte povrće u čiste tegle: prvo tvrđe vrste poput šargarepe i karfiola, a zatim mekše poput krastavčića i paprika. Bake su uvek imale pravilo da se tegle pune „s ljubavlju“, bez žurbe.
U međuvremenu prokuvajte vodu sa sirćetom, solju i šećerom, pa dodajte biber i lovor. Omere možete prilagoditi ukusu, ali je tajna bake Mile u savršenom balansu – na 1 litar vode ide 1 dl sirćeta i 1 kašika soli.
Vreli preliv sipajte u tegle, pazeći da povrće bude potpuno prekriveno, i odmah zatvorite poklopcem.

Foto: Shutterstock

 

Trik za dugotrajnu hrskavost:

Bake su imale jedan genijalan trik – u svaku teglu stavile bi nekoliko zrna vinobrana ili komadić rena, koji su sprečavali kvarenje i davali povrću dodatnu hrskavost.

Nakon što se tegle zatvore, ostavljale su ih da „odleže“ u mračnom i hladnom podrumu, jer turšija zahteva vreme da se svi ukusi spoje. Prava turšija nije samo obrok – to je zalogaj detinjstva, sećanje na zimu provedenu uz ognjište i vesela okupljanja za stolom.

Uživajte u turšiji i slatki ukusima jeseni!

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar