Zdravlje

SPAVA VAM SE, A OČI "KAO ŠOLJE"? Probajte ovih 8 efikasnih strategija za bolji san i više energije

Saznajte kako korak po korak promeniti rutinu i obezbediti sebi bolji san

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

07/11/2024 > 10:22

podeli vest:

SPAVA VAM SE, A OČI "KAO ŠOLJE"? Probajte ovih 8 efikasnih strategija za bolji san i više energije
Foto: Freepik.com


Sve češće ostajemo do kasno u noć budni a razlog su najviše društvene mreže i brz način života...

Ako vam je teško da zaspite rano ili se osećate pospano tek kasno u noć, niste sami – mnogi se bore sa problemima u pokušaju da usklade svoj prirodni bioritam sa svakodnevnim obavezama. Na sreću, postoje jednostavni i naučno potkrepljeni koraci koji mogu pomoći u postizanju bolje ravnoteže između vaših navika spavanja i jutarnjih obaveza.

Foto: Freepik.com

 

Svesno prilagođavanje svetlu, izbegavanje elektronskih uređaja i unos dodataka poput melatonina samo su neki od načina kako da “prevarite” telo da se odmara ranije i probudi osveženo. U nastavku saznajte kako korak po korak promeniti rutinu i obezbediti sebi bolji san!

Evo kako da počnete sa promenom, korak po korak:

Izložite se jutarnjem svetlu: Naše telo reaguje na prirodno svetlo koje nam pomaže da regulišemo unutrašnji sat. Prošetajte na jutarnjem svetlu, ili barem provedite nekoliko minuta kraj prozora – to može biti početak promene vašeg ritma.

Budite dosledni s vremenom odlaska na spavanje i buđenja: Redovan ritam odlaska na spavanje i buđenja "trenira" telo da očekuje san u određeno vreme. Pokušajte da budete dosledni, čak i vikendom, kako bi telo postepeno ušlo u ritam.

Izbegavajte kofein popodne i uveče: Kofein može ostati u organizmu čak i do šest sati nakon konzumiranja, što može ometati san. Kafu i energetske napitke zamenite vodom ili biljnim čajevima nakon ručka.

Smanjite upotrebu ekrana pre spavanja: Plavo svetlo koje emituju telefoni, televizori i tableti može ometati proizvodnju melatonina, hormona sna. Ostavite uređaje po strani barem sat vremena pre spavanja – čitanje knjige ili slušanje opuštajuće muzike može biti bolja alternativa.

Foto: Unsplash.com

 

Uvedite fizičku aktivnost tokom dana: Vežbanje može poboljšati kvalitet sna i ubrzati proces uspavljivanja. Bilo da se odlučite za jutarnje vežbanje, lagano trčanje ili jogu, fizička aktivnost doprinosi boljem snu.

Razmislite o melatoninu: Ako vam je teško da se naviknete na promenu ritma, prirodni dodatak melatonin može pomoći. Ipak, pre nego što se odlučite za korišćenje suplemenata, posavetujte se s lekarom.

Smanjite temperaturu u spavaćoj sobi: Telo se prirodno hladi dok se priprema za san, pa niža temperatura u sobi može doprineti bržem uspavljivanju. Idealna temperatura za san je između 15 i 19°C.

Foto: Pexels.com

 

Razvijte rutinu za spavanje: Dosledna rutina za smirivanje pre spavanja može signalizirati telu da je vreme za odmor. Kratka meditacija, topla kupka ili istezanje mogu vam pomoći da utonete u san.

Prilagođavanje vremena za spavanje može biti izazov, ali uz ove korake možete postupno pomeriti ritam i započeti dan sa više energije. Probajte da primenite jedan po jedan korak i uživajte u zdravijem snu i produktivnijem jutru!

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar