Slobodno vreme > Gurmanlook

PIHTIJE SU ZDRAVE! Način pripreme i sve što niste znali o ovom delikatesu

Ovaj specijalitet ima bogatu istoriju i, verovali ili ne, mnogo nutritivnih vrednosti

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

10/11/2024 > 12:00

podeli vest:

PIHTIJE SU ZDRAVE! Način pripreme i sve što niste znali o ovom delikatesu
Foto: Shutterstock


Pihtije su jedno od onih jela koje u Srbiji simbolizuje pravu zimu i porodična okupljanja. Bez njih, mnogi ne mogu ni da zamisle prazničnu trpezu, a pored toga što su veoma ukusne, njihova priprema je svojevrsni ritual. Iako danas sve ređe pravimo domaće pihtije, ovaj specijalitet ima bogatu istoriju i, verovali ili ne, mnogo nutritivnih vrednosti.

Foto: Shutterstock

 

Kako se prave?

Osnovni sastojci za pihtije su svinjske nogice, repovi, uši, ali može se koristiti i goveđe meso. Zbog visokog sadržaja kolagena, ovi delovi mesa omogućavaju da pihtije dobiju želatinastu strukturu bez dodavanja ikakvih aditiva. Pored mesa, dodaju se i različiti začini – najčešće beli luk, lovorov list, so i biber – koji pojačavaju ukus i aromu.

Sastojci:

1 kg svinjskih nogica, repa i ušiju
1 glavica belog luka
Lovorov list
So i biber po ukusu
Voda (dovoljno da pokrije meso)

Priprema:

Meso prvo operite i stavite u lonac sa hladnom vodom da se kuva na laganoj vatri. Najbolje je kuvati nekoliko sati (najmanje tri do četiri), sve dok meso ne omekša i ne počne da se odvaja od kostiju.
Kada je meso kuvano, izvadite ga iz čorbe, odstranite kosti i rasporedite meso u pleh ili plitke posude.
Dodajte seckani beli luk, lovorov list i sve začine po ukusu.
Procijedite čorbu i sipajte preko mesa, ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, a potom stavite u frižider da se stegne preko noći.

I eto, pihtije su spremne za posluženje!

Tradicionalni običaji i verovanja

Pihtije nisu samo obična hrana; one su deo srpske tradicije i običaja. Nekada su se u selima pripremale za zimske slave i praznike kao što su Božić i Sveti Nikola. Običaj je bio da se pripremaju noću i ostavljaju na hladnom mestu da se stegnu. Na selima se i danas drži do toga da se pihtije prave uz prve prave zimske mrazeve, verujući da tako imaju poseban ukus.

U nekim delovima Srbije, pihtije su se služile kao jelo koje „briše grehove“ – obično dan nakon praznika, jer se smatralo da pomažu „spuštanju“ masne hrane i alkohola, zbog svoje prirodne želatinaste strukture koja olakšava varenje.

Zdravstvene koristi 

Iako se pihtije često smatraju kaloričnim i teškim jelom, one zapravo imaju i mnogo korisnih svojstava. Kolagen, koji se oslobađa iz svinjskih nogica i drugih delova mesa tokom kuvanja, može biti veoma koristan za zdravlje kože, zglobova i ligamenata. Redovno konzumiranje pihtija može doprineti jačanju kostiju i smanjenju bolova u zglobovima.

Pored toga, pihtije su bogate proteinima i mineralima kao što su fosfor, kalcijum i magnezijum, koji su važni za opšte zdravlje organizma. Veruje se da kolagen može doprineti regeneraciji kože i usporiti starenje, što ih čini hranom koja, pored ukusa, nudi i zdravstvene prednosti.

Zanimljivosti o pihtijama

Univerzalno jelo: Pihtije nisu samo deo srpske kuhinje, već ih nalazimo i u mnogim drugim kulturama, od Rusije i Ukrajine do Nemačke, gde se pripremaju na sličan način, sa lokalnim varijacijama začina i dodataka.

Slične varijante u svetu: U Francuskoj su poznate kao „terin“, dok se u Rusiji nazivaju „holodec“. Svaka kuhinja ima svoj način pripreme i dodavanja lokalnih začina.

Vremenski izazov: Priprema pihtija nije brza, jer zahteva mnogo vremena za kuvanje i hlađenje, ali upravo ta sporost i pažnja čine ih tako posebnim jelom koje se „strpljivo čeka“.

Simbol zimske sezone: U nekim krajevima Srbije, pihtije se smatraju „prvim zimskim jelom“, i nije neobično da se prve pihtije kuvaju kad padne prvi sneg. Smatra se da pihtije, kao i mraz, na neki način „zapečate“ jesen i donose pravu zimu.

Foto: Shutterstock

 

Pihtije danas

Iako su pihtije tradicionalno jelo koje mnogi vezuju za starije generacije, njihova popularnost nije opala. Čak se i u modernim restoranima sa tradicionalnom srpskom kuhinjom redovno nalaze na meniju. Mnogi ih sada prave uz dodatke poput ukiseljenog povrća ili čak sa senfom, kako bi dobili novi ukusni „twist“.

Nema sumnje da su pihtije jelo koje budi nostalgiju i vraća u detinjstvo, podsećajući na toplinu doma i porodična okupljanja. Možda nisu najmodernije jelo, ali njihova jednostavnost i bogatstvo ukusa čine ih neprolaznim delom naše kuhinje.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar