Vesti > Društvo

ZABRINJAVAJUĆE! DOKTORI u Srbiji dobili upozorenje da ovaj LEK može da izazove opasnu reakciju, čak i SMRT

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) poslala važno pismo zdravstvenim radnicima

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

22/08/2024 > 12:12

podeli vest:

ZABRINJAVAJUĆE! DOKTORI u Srbiji dobili upozorenje da ovaj LEK može da izazove opasnu reakciju, čak i SMRT
Foto: Shutterstock


Zdravstvenim radnicima u Srbiji upućeno je pismo o mogućnoj pojavi anafilaktičkih reakcija kod pacijenata koji primaju lek u vidu injekcija za lečenje multiple skleroze (MS).

Radi se o leku glatiramer-acetat a pismo su uputile kompanija Actavis d.o.o. Beograd i kompanija Zentiva Pharma d.o.o., nosioci dozvole za njega, u saradnji sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

U pismu se navodi da su moguće pojave anafilaktičkih reakcija mesecima ili godinama nakon početka primene glatiramer-acetata.

- Anafilaktičke reakcije se mogu javiti neposredno nakon primene glatiramer-acetata, čak i mesecima ili godinama nakon početka lečenja. Prijavljeni su i slučajevi sa smrtnim ishodom - navodi se u saopštenju na sajtu Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS).

Dodaje se da pacijente i/ili negovatelje treba savetovati kako da prepoznaju znake i simptome anafilaktičkih reakcija i da potraže hitnu medicinsku pomoć u slučaju pojave anafilaktičke reakcije.

- Ukoliko se javi anafilaktička reakcija, lečenje glatiramer-acetatom se mora prekinuti - napominje se u pismu.

Glatiramer-acetat indikova je za lečenje relepasnih oblika multiple skleroze. Odobren je za supkutanu primenu u obliku rastvora za injekciju od 40 mg/ml a injekcija se daje tri puta nedeljeno.

Da izaziva anafalitične reakcije zaključeno je nakon svih pregleda dostupnih podataka na nivou EU.

U pismu koje je upućeno zdravstvenim radnicima u Srbiji napominje se i da se neki od znakova anafilatičke reakcije mogu preklapati sa simptomima i znakovima reakcija koji se javljaju neposredno nakon primene injekcije, što dovodi do potencijalnog kašnjenja u prepoznavanju anafilatičke reakcije.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar