Zdravlje

KOLIKO SU NEZDRAVI PLINSKI ŠPORETI? Mnogo je gore nego smo mislili...

Italija, Poljska, Rumunija, Francuska i Velika Britanija beleže najveći broj smrtnih slučajeva

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović/sd

31/10/2024 > 14:00

podeli vest:

KOLIKO SU NEZDRAVI PLINSKI ŠPORETI? Mnogo je gore nego smo mislili...
Foto: Unsplash.com


Prema novoj studiji, u 14 evropskih zemalja postoji visok rizik od oboljenja unutar doma zbog upotrebe plinskih šporeta. Ovaj rizik proističe iz ispuštanja dušikovog dioksida, posebno kada se unutrašnje zagađenje kombinuje sa spoljašnjim. Italija, Poljska, Rumunija, Francuska i Velika Britanija beleže najveći broj smrtnih slučajeva povezanih sa ovim štednjacima.

Foto: Printscreen RTS

 

Istraživači su prvi put precizno procenili broj preuranjenih smrti uzrokovanih zagađenjem iz plinskih boca, koji iznosi oko 40.000 godišnje. Opasnosti od dušikovog dioksida poznate su više od pola veka, a stručnjaci sa Univerziteta Jaume I u Španiji su na osnovu postojećih zdravstvenih studija došli do ove brojke.

Prema njihovim podacima, otprilike polovina domova u Evropi ne ispunjava preporuke Svetske zdravstvene organizacije (WHO) zbog visokog nivoa zagađenja. Spoljno zagađenje igra ključnu ulogu, ali su plinski šporeti ti koji značajno povećavaju rizik.

Trećina evropskih domaćinstava koristi plin za kuvanje i time su najizloženiji riziku. U domovima u kojima se često kuva na plinu, kvaliteta vazduha predstavlja ozbiljan zdravstveni problem jer ljudi provode većinu svog vremena unutra, a prozori često ostaju zatvoreni.

Osim toga, neispravni plinski špureti mogu ispuštati metan, staklenički plin koji doprinosi globalnom zagrevanju, čak i kada su isključeni.

Zdravstvene studije

Iako se nivo zagađenja smanjuje zahvaljujući politikama EU i novim tehnologijama, pozadinsko zagađenje i dalje ostaje značajan faktor. Istraživači su koristili desetine zdravstvenih studija kako bi procenili rizik od astme i preuranjenih smrti uzrokovanih dušikovim dioksidom.

Nedostatak podataka doveo je do isključivanja nekih drugih zagađivača, ali istraživači procenjuju da plinski šporeti uzrokuju oko 726.000 slučajeva astme u različitim starosnim grupama, uključujući i decu.

Foto: Pexels.com

 

EU trenutno nema standarde za kvalitet vazduha u zatvorenim prostorima, a zakonodavni alati su nedovoljni. Kako bi se to promenilo, Europski savez za javno zdravstvo (EPHA) poziva na ukidanje plinskih šporeta kroz stroža ograničenja emisija, kao i na uvođenje finansijskih podsticaja za prelazak na čišće alternative.

Ova situacija ukazuje na potrebu za hitnim akcijama, slično kao što su vlade u prošlosti pomagale u smanjenju pušenja. EPHA takođe želi da vide obavezne oznake na štednjacima koje bi signalizovale rizike od zagađenja, u kombinaciji sa javnim kampanjama o štetnim posledicama korišćenja plina u zatvorenim prostorima.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar