Slobodno vreme > Gurmanlook

KUVANA JUNETINA ZA SUBOTNJI RUČAK: Tradicionalni recept i tajne pripreme širom Srbije

Ova tradicionalna poslastica je omiljena u svakom godišnjem dobu

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

09/11/2024 > 12:00

podeli vest:

KUVANA JUNETINA ZA SUBOTNJI RUČAK: Tradicionalni recept i tajne pripreme širom Srbije
Foto: Shutterstock


Kuvana junetina ima posebno mesto na trpezama širom Srbije, a svaka domaćica ima svoju tajnu kako da ovaj klasičan recept pripremi tako da bude sočan, ukusan i zasitan. Ova tradicionalna poslastica je omiljena u svakom godišnjem dobu – leti kao lagan ručak uz svežu salatu, a zimi kao obrok koji greje i vraća energiju.

Kako se pravi kuvana junetina?

Kuvana junetina se pravi jednostavno, ali vreme kuvanja igra važnu ulogu u postizanju savršenog ukusa. Da biste pripremili ovaj specijalitet, potrebno je da junetinu prvo potopite u hladnu vodu, što pomaže da se iz mesa ukloni višak krvi i postigne lepša boja.

Sastojci:

1 kg junetine (od vrata, rebara ili buta)
2-3 šargarepe
1 veći krompir
1 glavica crnog luka
2-3 čena belog luka
1 lovorov list
So i biber po ukusu
Začinsko bilje po želji (celerov list, peršun)

Priprema:

Junetinu isperite u hladnoj vodi i stavite je u veliki lonac sa vodom.
Dodajte lovorov list, so i biber. Kuvajte na srednjoj temperaturi, uklanjajući penu koja se stvara na površini.
Kada voda provri, smanjite temperaturu i pustite da meso lagano kuva oko dva sata, sve dok ne omekša.
Dodajte šargarepu, krompir, crni i beli luk, pa kuvajte još pola sata. Povrće će upiti ukus mesa i dodatno obogatiti jelo.
Kada je meso skuvano, izvadite ga iz lonca i ostavite da se malo ohladi, a povrće ostavite u čorbi.

Meso poslužite isečeno na tanke šnite, sa svežim hlebom i povrćem iz čorbe ili uz kiseli kupus ili turšiju.

Foto: Pexels.com

 

Kuvana junetina širom Srbije: razne varijante i nazivi

U različitim krajevima Srbije, kuvana junetina ima i različita imena, a često se priprema i na specifičan način, zavisno od lokalnih običaja. Evo kako se ovo jelo zove u pojedinim delovima zemlje:

Srem i Banat – „Rinflaš“
U vojvođanskom Sremu i Banatu, kuvana junetina je poznata kao rinflaš – naziv koji dolazi iz nemačkog jezika. Ovo jelo se najčešće služi uz krompir-salatu, sveži hleb i ljutu papriku, a rinflaš je idealan za porodične ručkove ili obede nakon praznika kada se svi okupljaju za stolom.

Šumadija i Pomoravlje – „Supa i meso“
U srcu Srbije, kuvana junetina je poznata jednostavno kao supa i meso. Meso iz supe se služi posebno, dok se supa obogaćena domaćim rezancima servira kao predjelo. Mnogi kažu da je upravo ovaj način posluživanja najlepši jer se uživa u punom ukusu čorbe, a potom u mekanom, sočnom mesu.

Zapadna Srbija i Užice – „Kuvanje“
U Užičkom kraju i zapadnoj Srbiji, kuvana junetina se često naziva kuvana krava. Iako se naziv može činiti grubljim, on nosi toplinu i duh ovog kraja. Kuvana krava se obavezno služi uz kuvani krompir, beli luk i malo kiselog mleka sa strane, jer se veruje da tako jelo dobija puniji ukus.

Jug Srbije – „Belo meso“
Na jugu Srbije, kuvana junetina se jednostavno naziva belo meso. Ovo jelo se najčešće služi uz lokalne varijante sosova na bazi belog luka, masti i ljutih paprika, što dodatno pojačava ukus mesa.

Zašto je kuvana junetina omiljena?

Kuvana junetina je omiljena jer predstavlja sinonim za jednostavan, ali zdrav i hranljiv obrok. Meso je bogato proteinima i izuzetno lako svarljivo, što ga čini idealnim obrokom za sve generacije. Često se priprema i kada u porodici postoji neko ko se oporavlja ili treba jaku i hranljivu hranu.

Osim toga, kuvana junetina se lako kombinuje sa raznim prilozima – od krompir-salate, preko kiselog kupusa, do svežih sezonskih salata. Mnoge domaćice vole i da čorbu od kuvanja junetine iskoriste kao bazu za razne druge čorbe i supe.

U modernoj kuhinji – brza i laka priprema

Iako tradicionalno priprema kuvanog mesa traje više sati, danas je sve više onih koji koriste ekspres lonce, što značajno skraćuje vreme kuvanja. Ipak, koliko god ubrzali postupak, važno je da se meso kuva polako i na blagoj temperaturi kako bi bilo mekano i sočno.

Foto: Pixabay.com

 

Zaključak

Kuvana junetina nije samo jelo, već je deo naše kulinarske tradicije, prilika da se podsetimo na stare recepte i načine pripreme koji su se prenosili sa generacije na generaciju. U bilo kom obliku, i pod kojim god imenom, ovaj specijalitet uvek donosi ukus i miris doma.

Dakle, sledeći put kada poželite nešto jednostavno, ali hranljivo, pripremite kuvanu junetinu – možda čak i u stilu nekog drugog kraja Srbije.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar